وانگواردیا چهارمین روزنامه ی پر تیراژ اسپانیا: دریاچه ارومیه در حال مرگ است

روزنامه ی  وانگواردیا در گزارشی به روند نابودی دریاچه ی ارومیه پرداخت.

 

به گزارش سانا در این نوشته با اشاره به اهمیت دریاچه ی ارومیه که به عنوان یکی از میراثهای بشری در سازمان ملل به ثبت رسیده است، به سیاستهای رژیم ایران در خشک شدن عمدی این دریاچه پرداخته شده است.


این روزنامه در توضیح علت خشک شدن این دریاچه می نویسد: گروه های سیاسی ایرانی می گویند مشکل در حفظ دریاچه، از بی تفاوتی دولت نسبت به مناطق غیر فارسی ایران و بخصوص مناطق تورک نشین نشات می گیرد. تاکنون نزدیک به 20 سد بر روی رودخانه های تامین کننده ی آب این دریاچه احداث شده و بیش از 275 پروژه برای جلوگیری از ورود آب به این زیستگاه طبیعی صورت گرفته است.


 

 این روزنامه در ادامه با اشاره به حوادث خرداد 85 در آذربایجان توضیح می دهد: روند سیستماتیک نابود کردن فرهنگ های غیر فارسی در سال 2006 با اعتراضات گسترده ای روبرو شد. در آن سال در روزنامه ی دولتی ایران در کاریکاتوری یک سوسک در پاسخ به یک سوال به زبان فارسی به زبان تورکی جواب داده بود: چی؟. این روزنامه باعث تظاهرات عمومی و مردمی در مناطق تورک نشین شد که توسط پلیس و ارتش سرکوب گردید.

 

این روزنامه در انتها به توهینهای متعدد به تورکها در تلویزیون ایران و نیز افزایش توهین به تورکها در فیلمهای نوروزی و عدم تخصیص بودجه به مناطق تورک نشین ایران اشاره کرده و در مورد تجمع صنایع در اصفهان و تهران توضیحاتی ارائه می دهد.

http://www.lavanguardia.es/lectores-corresponsales/noticias/20090908/53780930504/el-lago-urmia-agoniza.html

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 11 فروردین 1389    | توسط: pipi pipi    |    | نظرات()