ایران هر چه دارد از آذربایجان است، حتی شور و حال لیگ برتر خود را!

اینکه می گویند ایران هر چه دارد از آذربایجان است، راست گفته اند. من امروز این مطلب را در بازی تیمهای استقال و پیروزی تهران با تمام وجودم احساس کردم.

زمانی که تیم تراختور آذربایجان بعد از هشت سال در مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران حضور پیدا کرد شاید کمتر کسی فکر می کرد که این تیم در کوتاه مدت بتواند این همه در فوتبال و فرهنگ ایران تاثیرگذار باشد.

به علت اجتناب از طولانی شدن مطلب ، مطالب فهرست وار ارائه می شود که با کوچکترین دقتی دریافته می شود که آنچه امروز در داربی پایتخت! رخ داد تماما تحت تاثیر طرفداران بافرهنگ تراختور سازی آذربایجان شکل گرفته بود.

اولین موردی که در بازی داربی به چشم می آید طرح سوالی با عنوان "شما طرفدار کدام تیم هستید؟" از طرف مسولان تلویزیونی ایران بود که در جواب آن فقط دو گزینه "استقلال" و "پیروزی" وجود داشت.

مسائلی که درباره این سوال باید عرض شود اینکه منظور از این سوال قوت دادن به این نکته می باشد که هنوز هم این تیمهای پایتخت با وجود تیمهای پرطرفدار شهرستانی مثل تراختورسازی آذربایجان، در تمام نقاط ایران طرفدار دارند. مساله ای که هست این است که چرا این سوال اینگونه مطرح نشد: "به نظر شما کدام تیم برنده خواهد شد؟" که منطقی تر نیز به نظر می رسد که در بازی سایر تیمها سوالاتی مشابه این سوال مطرح می شود. و اما چرا می خواهند این موضوع به همه القا شود که تیمهای پایتخت هنوز هم در تمام ایران طرفدار دارند؟

جواب این سوال نیز پر واضح است. چون با آمدن تیم تراختورسازی آذربایجان به لیگ برتر، دیگر تیمهای پایتخت محبوبیت خود را از دست داده اند و این یعنی حرف اول را در فوتبال ایران ، آذربایجان خواهد زد و این مساله به مذاق بعضی ها و شاید خیلی ها خوشایند نباشد.

از دیگر نکاتی که در این بازی به چشم می خورد، اسم بردن بیش از حد گزارشگر بازی از علی دایی ، اسطوره فوتبال آذربایجان و جهان و سرمربی تیم پیروزی بود.

کله گنده های ورزشی ایران وقتی که دیدند فوتبال از تب و تاب افتاده ایران، با آمدن تیم تراختورسازی آذربایجان و به همراه آن طرفداران پرشور و میلیونی آن به عرصه مسابقات ، جان تازه ای گرفته است، در ابتدا خرسند شدند ولی هنگامی که دیدند طرفداران این تیم بزرگ آذربایجان معادلات آنها را به خواهند زد، به طرق مختلف سعی در کم رنگ نشان دادن طرفداران این تیم نمودند که بدتر با این کار خودشان را بیش از پیش رسوا نمودند. آن موقع بود که دوباره دست به دامن آذربایجان شده و پای فرزند غیور آن را به میدان کشیدند تا به زعم خود این ترک را در مقابل آن ترکان قرار دهند. ناغافل از اینکه آذربایجان فرزندان خود را هیچ وقت تنها نخواهد گذاشت که حمایتهای طرفداران تراختور سازی از غلی دایی مهر تاییدی بر این واقعیت بود.

لذا در بازی استقلال و پیروزی اسم بردن پی در پی از علی دایی احتمال توجه طرفداران تراختورسازی را به این داربی افزایش می داد که تا شاید با شرکت خود در مسابقه اس ام اسی آنها خلا ناشی از خالی بودن استادیوم آزادی در داربی بزرگ! فوتبال ایران را پر کنند.

از جمله موارد دیگری که جهت مثلا!4.gif پرشور نشان دادن داربی استفاده می شد می توان به 1- بزرگ نمایی برخوردهای کوچک داخل زمین بازی 2- دادن وعده پیروزی حتمی یکی از تیمها در این بازی . که در این شرایط هر کسی می توانست پیش بینی کند که پیروزی خواهد بود 4.gif

بر خلاف سالهای قبل که داربی بزرگ (به قول خودشان) که از هفته ها قبل شروع به  دعوت کردن طرفداران هر دو تیم به آرامش می کردند که مبادا در زمان مسابقه در اثر ... اتفاق ناگواری پیش نیاید، ولی امسال چون این بازی برای طرفداران تراختور جذابیت نداشت، لذا دوستانمان از ترس اینکه داربی بزرگشان پر تب و تاب از آب درنیاید، به نحوی سعی در درگیر نمودن تمام مناطق ایران ، مخصوصا آذربایجان با این مسابقه را می نمودند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 3 اسفند 1388    | توسط: pipi pipi    |    | نظرات()